
РИМСКИТЕ МОСТОВЕ ПО ДОЛНИЯ ДУНАВ
Наскоро бе открит Дунав мост 2. Много хора биха си задали въпроса колко са били мостовете по времето когато римляните владеят и/или контролират долния Дунав от 98 до 395 (от Траян до Теодосий Велики).
Към днешна дата от Железни врата до делтата на Дунав има 4 моста.
Колко моста са построили римляните от Траян до Теодосий?
Много хора са чували за построения от Траян мост при Железни Врата.
Моста е бил дълъг вероятно 1135 м и е бил първият мост построен на долен Дунав. Построен е от Аполодор Дамаски през 103-105 година източно от Железни врата (около 90 км северозападно от Видин). Мостът е сегментен арков тип. Реката под моста е широка 800 м, моста е15 м широк и 19 м над повърхността на реката. На всеки край е построен римски Castrum, като преминаването е възможно само през тези укрепления.
Аполодор от Дамаск, използва дървени арки, всяка с дължина 38 m стъпили на 20 зидани стълба. Към 1856 са били съхранени 20 опори на моста.
Съвременна реконструкция на моста.
Съхранен е и надписа Tabula Traiana в близост.
IMP. CAESAR. DIVI. NERVAE. F
NERVA TRAIANVS. AVG. GERM
PONTIF MAXIMUS TRIB POT IIII
PATER PATRIAE COS III
MONTIBVUS EXCISI(s) ANCO(ni)BVS
SVBLAT(i)S VIA(m) F(ecit)
Надписа е частично запазен и гласи Император Цезар син на божествения Нерва, Нерва Траян, Август, Германик, Понтифекс Максимус, Трибун четири пъти, баща на отечеството, консул три пъти, изкопавах планинските скали и с дървени греди направих този път.
На същото място в сега е построена стена и хидроцентралата Железни врата.
Римският архитект е бил в учудващо единомислие със своите наследници 18.5 столетия по-късно. Мостът е бил построен много бързо тъй като е бил необходим за войната с даките. Изобразен на Траяновата колона, което изображение може и днес да се види.
Понтифекса в ролята си – ръководещ религиозна церемония!!
Но два века по-късно този строителен подвиг е надминат от моста на Констатин Велики.
Константиновият е завършен или преустроен в 328 и остава в употреба в продължение на не повече от четири десетилетия. Официално е открита 5 юли 328 г. в присъствието на император Константин Велики. Той е с обща дължина от 2437 m, 1137 m от които са над речното корито на река Дунав. Смятан е за най-дългият древния мост реката и един от най-дългите за всички времена. Построен е от Теофил.
Мостът е на колони и зидария с дървени арки и с дървена надстройка. Построен е между Суцидава (дн. Corabia, Румъния) и Ескус (днес Гиген, Плевенско). Мостът е използван до средата на 4-ти век, иначе не би трябвало Валент да прекосява Дунав с помощта на понтонен мост по време на кампанията му срещу готите през 367.
Мостът е с дървена колеи и с ширина 5.70 метра и е на 10 метра над водата. В двата му края е имало опорни колони, които са служели като порти за моста. Повече за строителството на моста може да видите на http://zagrajden.blogspot.com/2012_02_14_archive.html
Вероятно през 3 век е бил построен и друг мост от който има следи на румънския бряг недалеч от Калафат.
Известно е, че западно от Ескус през 1 век е имало и друг мост строен преди Константиновия. Неговите останки са при Долни Вадин недалеч от римската крепост Валериана.
И така преди Дунав мост 2 по римско време на долния Дунав на 4 места е имало масивни мостове.